Sondowanie czy pomyłka?

źródło: NaszDziennik.pl, 2013.11.04

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) zaprzecza, jakoby sklasyfikowało pedofilię jako „orientację seksualną”.

Według informacji, do jakich dotarli amerykańscy dziennikarze, najnowszy numer czasopisma „Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders” (DSM-5) przygotowanego przez APA miał w jednym z rozdziałów klasyfikować pedofilię jako „jedną z orientacji seksualnych”, a zamiast słowa „zaburzenie” pojawiło się słowo „preferencja”. Informacja na ten temat wywołała burzę i protesty. Za sprawą tej samej organizacji wcześniej doszło do wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych i zboczeń.

Amerykańskie Stowarzyszenie Rodziny jeszcze przed wydaniem sprostowania alarmowało. „Tak jak APA w latach 70. zadeklarowało, że homoseksualizm to ’orientacja’, tylko i wyłącznie ze względu na presję środowisk gejowskich aktywistów, to dziś wydaje się, że z kolei pod presją aktywistów pedofilskich chcą uznać wykorzystywanie seksualne dzieci także za orientację” – czytamy w komunikacie.

Tym razem APA w oświadczeniu stwierdziło, że „organizacja stanowczo stoi po stronie wysiłków zmierzających do karania osób, które seksualnie wykorzystują dzieci i nieletnich, oraz wspiera również wysiłki zmierzające do leczenia osób posiadających zaburzenia pedofilskie, co może doprowadzić do zapobieżenia aktom wykorzystywania dzieci”. APA całe zamieszanie tłumaczy błędem przy redakcji w wersji elektronicznej DSM-5; zapewnia, że w wydaniu drukowanym zostanie on usunięty.

Oficjalne sprostowanie w wersji angielskiej – zobacz