Mary Wagner z wizytą w Polsce

źródło: RadioMaryja, 2014.10.07

Mary-Wagner-w-WSKSiM-Radiu-Maryja-i-TV-Trwam-31Kanadyjska obrończyni życia Mary Wagner przebywa z wizytą w Polsce. W czasie ponad dwutygodniowego pobytu działaczka pro-life da swoje świadectwo podczas 26 otwartych spotkań i 20 mniejszych nieoficjalnych. 7 października będzie gościem Radia Maryja, TV Trwam, a także Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

38-letnia kanadyjska działaczka pro-life Mary Wagner spędziła w więzieniu blisko dwa lata. Była oskarżona o naruszanie “stref ochronnych” wokół klinik aborcyjnych w Toronto, gdzie dokonuje się tzw. aborcji, czyli zabijania dzieci na żądanie. Modliła się tam i próbowała przekonywać kobiety, do zaniechania tzw. aborcji. Przepłaciła to więzieniem. Reżyser Grzegorz Braun zwrócił uwagę na nieadekwatność czynów względem wymiaru kary. 

– Mary Wegner spędziła w areszcie pod Toronto blisko 2 lata. Powtarzam te cyfry dlatego, że trzeba sobie to powtórzyć zanim dotrze do nas wymiar tych kar, zupełnie nieadekwatnych do czynów, ponieważ w tych czynach nie było żadnych aktów gwałtu, ani sytuacji zagrożenia. Nie było żadnego utrudnienia wykonywania pracy, to było tylko śpieszenie z dobrym słowem, rzetelną informacją i białą różą – powiedział Grzegorz Braun, reżyser.

Obrończyni życia przybywa do Polski ze specjalnym przesłaniem dla kobiet.

– Zachęcałabym polskie kobiety do odkrycia na nowo własnej kobiecej godności, o której tak wiele pisał Ojciec Święty Jan Paweł II, o odwołanie się do jego encyklik, jego nauki. W kontekście północnoamerykańskim, ruch feministyczny, który miał wiele słusznych postulatów z czasem przekształcił się w coś, co dało początki tzw. mentalności antykoncepcyjnej. W miarę, jak kobiety poddawały się tej mentalności oraz z pojawieniem się słynnej pigułki – można powiedzieć, że godność kobiet została wystawiona na szwank – podkreśliła Mary Wagner.

38 – letnia kanadyjka spędziła w więzieniu blisko dwa lata, za to że modliła się na terenie klinik aborcyjnych w Toronto i przekonywała kobiety do zaniechania zabicia dziecka poczętego. Obrończyni życia od kilku dni przebywa z wizytą w Polsce.

We wtorek dzieliła się swoim świadectwem w Toruniu. Podczas Rozmów Niedokończonych w Radiu Maryja i TV Trwam zachęcała Polaków do wzmocnienia swojej wiary i odważnej obrony życia.

– Po pierwsze – bądźcie czujni. Patrzcie na to, co już się wydarzyło chociażby w mojej ojczyźnie, jak bardzo daleko zaszło kłamstwo aborcji. Nie poddawajcie się. Obserwujcie wszystko, co się wokół was dzieje, a przede wszystkim budujcie na solidnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus. Ja poniekąd głoszę kazanie już do nawróconych, ale takie jest moje podstawowe przesłanie: oprzeć się na Chrystusie, wzmocnić swoją wiarę i poprzez uczynki dobrej woli i światły rozum być przygotowanym na wszelkie możliwe naruszenia tej kultury życia, która właśnie w Polsce jest i jest silna – mówiła Mary Wagner.

Wcześniej Mary Wagner odwiedziła Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie odpowiadała na pytania m.in. studentów. Słowo powitania wygłosił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor uczelni. Powiedział, że szacunek do życia to nie jest tylko kwestia religii, ale to troska każdego człowieka i stąd słynne powiedzenie z Kalisza Jana Pawła II, że miarą każdej cywilizacji jest jej stosunek do życia.

Wskazując na wartości, jakimi kieruje się WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR powiedział, że w gmachu uczelni Mary Wagner może czuć się jak u siebie w domu.

– Dlatego że my, jako uczelnia, pragniemy w duchu miłości do życia wychowywać młodzież, dawać temu świadectwo chociażby poprzez nasz czynny udział (i wykładowców i studentów) we wszelkiego rodzaju marszach za życiem. W zeszłym roku nasza uczelnia została wpisana na czarną listę Europejskiego Parlamentu Forum ds. Populacji i Rozwoju jako jedna z najbardziej niebezpiecznych placówek w Polsce. Została wymieniona jako jedyna z uczelni w naszym kraju. Niech to będzie znak solidarności  naszej uczelni z panią Mary Wagner  – powiedział o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Przypomnijmy, że Europejskie Parlamentarnego Forum ds. Populacji i Rozwoju promuje m.in. tzw. aborcję i homoseksualizm. Radio Maryja i TV Trwam trafiły na czarną listę tej organizacji za to, że broniły życia i rodzinę.

W czasie spotkania o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, zachęcał, aby wszyscy katolicy włączyli się w walkę o życie.

– Bierzmy się do roboty, tak jak pani Mary. Bardzo mnie denerwuje, kiedy tylko się mówi, a niczego nie robi – powiedział o dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wizyta kanadyjki Mary Wagner w Polsce zakończy się 16 października. W środę będzie gościć w Szczecinie. Spotkanie w Katedrze poprzedzi Msza św. o godzinie 18:00.

W związku z wizytą obrończyni życia w Polsce, na stronie CitizenGo można podpisać specjalny list wdzięczności za jej postawę. Akcja trwa do 7 października. Po tym terminie listy zostaną wydrukowane i przekazane Mary Wagner. 

Program wizyty Mary Wagner w Polsce:

2 października – przylot Mary Wagner do Warszawy (godz. 16.45)

3 października – Warszawa, godz. 19.00, kino Luna, premiera filmu Grzegorza Brauna „Nie o Mary Wagner”. Po premierze spotkanie z Mary Wagner, Grzegorzem Braunem i Mariuszem Dzierżawskim

4 października – Warszawa, godz. 19.00, spotkanie z Mary Wagner w sali kurialnej obok katedry praskiej

5 października – Sokółka, godz. 10.00, Msza św. w kościele pw. świętego Antoniego w Sokółce, a po jej zakończeniu świadectwo Mary Wagner

5 października – Białystok, godz. 15.00, kino Ton, premiera filmu Grzegorza Brauna pt. „Nie o Mary Wagner”. Po premierze spotkanie z Mary Wagner i Grzegorzem Braunem

6 października – Gdańsk, godz. 18.00, kościół pw. świętej Katarzyny, Msza św. i spotkanie z Mary Wagner

7 października – Toruń, godz. 15.00, spotkanie otwarte z Mary Wagner w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, ul. Droga Starotoruńska 3

– godz. 18.15 „Rozmowy niedokończone” – audycja na żywo w Radiu Maryja i Telewizji Trwam z udziałem Mary Wagner

8 października – Szczecin, godz. 18.00, Msza św. w katedrze, a po niej spotkanie z Mary Wagner

9 października – Wrocław, godz. 14.00 – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, ul. Młodych Techników 17, spotkanie Mary Wagner z młodzieżą

– godz. 19.00 – parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1

10 października – Częstochowa, godz. 17.00, Aula Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ul. św. Barbary 41, spotkanie otwarte z Mary Wagner

11 października – Kraków, godz. 19.00 Msza św. w bazylice Ojców Franciszkanów, a następnie spotkanie z Mary Wagner

12 października – Rzeszów, godz. 9.00, kościół Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie-Budziwoju

– Dębica, godz. 11.00, Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na rozpoczęcie VI Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny

– Gorlice, godz. 13.00, Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Marszu dla Życia i Rodziny

– Krosno, godz. 18.00, Msza św. w kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli, a po niej spotkanie z Mary Wagner

13 października – Stalowa Wola, godz. 12.00, spotkanie na KUL

– Nowa Dęba, godz. 16.15, spotkanie w Domu Kultury

– Kolbuszowa, godz. 17.30, Msza św., a po niej spotkanie w kościele pw. Wszystkich Świętych

14 października – Rzeszów, godz. 19.00, Dom Diecezjalny TABOR, ul. Połonińska 25, spotkanie z Mary Wagner 

15 października – Przeworsk, godz. 16.30, spotkanie w bazylice pw. Świętego Ducha w Przeworsku

– Jarosław, godz. 18.00, Msza św., a po niej spotkanie w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke

16 października – Łańcut, godz. 18.00, parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika (kościół farny), nabożeństwo, a następnie spotkanie z Mary Wagner